Monitoring GPS rzeczy – zabezpiecz to co masz najcenniejsze.

Zaktualizowano: 5 paź 2020

Czasy gdy monitoring i zabezpieczenie systemem GPS dedykowane było tylko samochodom już dawno minął. Dzisiaj na rynku dostępne są kompaktowe, lekkie i wytrzymałe urządzenia, które dzięki zaawansowanej technologii i przenośnym charakterze mogą być przyczepione praktycznie do dowolnej rzeczy zmniejszając ryzyko ich bezpowrotnego utracenia.
Twoja odrestaurowana w tym sezonie motorówka, ulubiony oldtimer czy wiecznie gotowa do upalania zmota, drogocenny sprzęt nurkowy czy zestaw golfowy, sprzęt budowlany i ogrodniczy o znacznej wartości, Twój ukochany jacht, kamper czy ruchomości Twojego biznesu takie jak samochody, przyczepy czy vany – wszystko jesteś w stanie nadzorować, zabezpieczyć i spać spokojniej dzięki przenośnym zestawom do monitoringu. Lekkość oraz ergonomia takich urządzeń pozwalają na ich przykręcenie lub przeklejenie dosłownie w dowolnym miejscu, co niezwykle utrudni ich znalezienie i siłowe wyrwanie.


Jak działa technologia GPS?


Global Positioning System jest tworem amerykańskim dedykowanym pierwotnie na potrzeby militarne i rządowe, jednak w latach 90 ubiegłego wieku udostępniony bezpłatnie do celów cywilnych. System GPS w ogromnej mierze wspiera rozwój gospodarki, trzyma w ryzach transport i logistykę oraz jest katalizatorem i gwarantem niezwykle dużej liczby projektów biznesowych. Za bieżące utrzymanie systemu odpowiada rząd Stanów Zjednoczonych, jednak robi to wobec ogromnych bezpośrednich i pośrednich ekonomicznych zysków wynikających z nieskrępowanego dostępu do tego systemu satelit.


Globalny System Pozycjonowania składa się z sieci 31 satelitów krążących na okołoziemskiej orbicie oraz nitki 12 stacji nadzoru naziemnego zlokalizowanych w miarę blisko równika. Tak oto od 1993 zawsze minimum 28 satelitów nieustannie odbiera i wysyła sygnały dając możliwość bardzo dokładnej lokalizacji danego urządzenia. W zależności od ilości połączonych z odbiornikiem satelit możemy mówić o obrazie 2D (3 sparowane orbitujące jednostki) lub 3D (4 i więcej sparowanych jednostek orbitujących). Obraz 3D oprócz długości i szerokości geograficznej daje również pozycję względem wysokości.

Technologia GPS jest niezawodna i w dużej mierze zależy od siły wysyłanego przez odbiornik na ziemi sygnału, a to związane jest z poziomem naładowania baterii lub trudno dostępną lokalizacją (kanion, jaskinia, garaż podziemny, niezwykle gęsto zalesiony teren o falistym ukształtowaniu).


Po co monitorować za pomocą technologii GPS?