top of page

Zbliża się plaga kradzieży sprzętu budowlanego.

Rozpoczyna się jesień, powoli kończy się sezon budowlany. Niebawem najcięższy sprzęt na kilkanaście tygodni zaparkuje na placach manewrowych firm budowlanych i rozpocznie konieczny okres przeglądowo-serwisowy, aby na wiosnę, w pełni sprawny, móc wrócić na place budów. Na ten czas czekają złodzieje – niezbyt dobrze chronione parkingi firm budowlanych to raj dla chcących przywłaszczyć nie swoje mienie osób. Jak zabezpieczyć maszyny i urządzenia budowlane przed złodziejami?

Bezpieczeństwo maszyn budowlanych.


Co roku, zgodnie z danymi KGP, dochodzi do ponad 110 000 kradzieży i ponad 25 000 aktów przywłaszczenia mienia. Oznacza to, że każdego dnia w Polsce dochodzi do ponad 360 działań niezgodnych z kodeksem karnym o charakterze rabunkowym. To rosyjska ruletka kiedy i Twój biznes stanie się ofiarą takich działań, ponieważ łupem złodziei nie padają głównie samochody – tych kradzionych jest około 8000 w skali roku, wobec przeszło 110 000 zdarzeń grabieży ogółem. Łupem przestępców padają coraz częściej mniejsze ruchomości, w tym właśnie maszyny budowlane, których wartość i specjalistyczne funkcje gwarantują duży nielegalny zarobek przy sprzedaży takiego urządzenia/maszyny na rynku wtórnym. Bezpieczeństwo maszyn budowlanych to bardzo ważny temat w każdej firmie i wypożyczalni.


Firmy budowlane, remontowe czy wypożyczalnie sprzętu często nadal spłacają kredyt lub leasing wobec specjalistycznego wyposażenia, które to gwarantuje im możliwość akceptacji zleceń, które wymagają sprzętu najwyższej jakości. Z tego względu właściciele tych biznesów z wielką starannością dbają o mobilność swoich koparek, mobilnych agregatów, zagęszczarek, młotów pneumatycznych czy innych urządzeń – aby móc zawsze podjąć zadanie, które zapewni im przychód i płynność finansową. Przestoje i awarie nie wchodzą w grę - branża budowlana to naprawdę ciężki kawałek biznesowego chleba.


Gdy dojdzie do rabunku urządzenia, firma nie tylko pozostaje z należnościami finansowymi, które należy spłacać, ale pozbawiona jest narzędzi pracy, w co może odbić się na terminowości zleceń (ewentualne kary umowne) oraz napływie nowych klientów. Kradzież sprzętu budowlanego pociąga za sobą wielowymiarowe konsekwencje, a można się przed nimi uchronić na bardzo prosty i relatywnie tani sposób.


Jak zabezpieczyć maszyny budowlane przed złodziejami?


Ciężkie maszyny mają fabrycznie zamontowane imobilajzery oraz różnego rodzaju blokady, uniemożliwiające ruszenie nimi nieuprawionej osobie bez kluczyków. To jednak na tyle znane mechanizmy, że każdy złodziej wcześniej czy później złamie te blokady. Co więcej, znacząca większość przestępców wyposażona jest w skanery GSM/GPS, które pozwalają zweryfikować czy maszyna, która jest wybrana do rabunku, zabezpieczona jest nadajnikiem GSM/GPS. Skanery te dość dokładnie podają również lokalizację takiego zabezpieczenia, co sprawia, że zdecydowaną większość tanich Trackerów GPS na rynku po prostu można wyrzucić do kosza – co to za zabezpieczenie, które można szybko znaleźć i wyrwać?

Na rynku pojawiła się jednak nowa jakość. A-Tracker by Cartrack Polska to rewolucyjne urządzenie z rodziny Trackerów GPS, które jest absolutnie niewidzialne dla skanerów częstotliwości GSP/GSM z uwagi na charakterystykę pracy i ustawienia systemowe – przez 99% czasu A-Tracker leży w trybie uśpienia, nie emitując żadnego sygnału – pozostaje niewidzialny i pełni rolę anioła stróża urządzenia do którego został przytwierdzony.

Możemy również inwestować w tysiące złotych na monitoring parkingu firmowego, zbudować niezwykle trwałe i solidne ogrodzenie oraz zatrudnić na etacie (lub poprzez firmę zewnętrzną) ochroniarza, który i tak w sytuacji kryzysowej czekać będzie na grupę interwencyjną. Jednak te rozwiązania są niezwykle kosztowne i wymagają planowania, koordynacji oraz weryfikacji na każdym etapie. Szkoda na to czasu, pieniędzy i nerwów. Z pomocą przychodzą proste, ale lekkie i trwałe urządzenia od Cartrack Polska, w projektowanie i budowę których zaangażowali się inżynierowie jednej z największych firm telemetrycznych na świecie (ponad 1 200 000 monitorowanych maszyn i pojazdów!).

Pamiętajmy też, że jedną rzeczą jest kradzież bardzo wartościowych i dużych maszyn, a drugą – bezpieczeństwo pomniejszych urządzeń codziennego użytku, które z racji swoich gabarytów jeszcze bardziej kuszą potencjalnych złodziei.


Jeżeli prowadzisz wypożyczalnię sprzętu budowlanego lub masz firmę świadczącą kompleksowe usługi budowlane, wykończeniowe, stolarskie, brukarskie oraz wszelakie specjalistyczne na pewno na swoim wyposażeniu masz mobilne agregaty prądotwórcze, zagęszczarki, młoty pneumatyczne, minikoparki, pilarki i narzędzia wszelakiego typu które czynią Twój biznes konkurencyjny na lokalnym rynku. Nie pozwól aby swoją przewagę stracić, co równa się z destabilizacja finansową. Koniecznie przed kolejnym sezonem zabezpiecz swoje maszyny i sprzęt przed złodziejami lub nieuprawionym przywłaszczeniem – tym samym drastycznie zwiększysz swoje i policji szanse na błyskawiczne odzyskanie swojego mienia i niezachwianą płynność pracy swoich ludzi. Jak to zrobić – tracker GPS to rozwiązanie dobre, jednak nie każdy tego typu produkt spełni surowe wymagania długotrwałego działania w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych.

Tracker GPS dla maszyn budowlanych.
Po pierwsze od razu odrzuć urządzenia które nie gwarantują Ci wydajnej pracy przez lata. Prowadzenie biznesu wymaga skupienia, jednak nie na szukaniu i wymianie baterii, bądź planowaniu ładowania trackerów GPS. Wybierz produkty które mają wydajne baterie (A-Tracker CT24 pozwala na 2, a CT48 nawet na 4 lata pracy).


Po drugie większość oferowanych na rynku urządzeń to filigranowe plastikowe zabawki, które po kilku uderzeniach łamią się, kruszą i wskutek tego uszkadzają wrażliwą elektronikę. Do użytku monitoringu maszyn budowlanych wybierz rozwiązania o solidnej obudowie, ale zachowujące ergonomiczne kształty i lekkość (mechanizm A-Trackera został zamknięty szczelnie w obudowie z twardego tworzywa ABS, tego samego z którego zbudowane są koncertowe kufry na sprzęt. Dzięki temu obudowa jest niezwykle odporna na zarysowania i uderzenia).


Po trzecie wybierz produkt, który może bezawaryjnie działać w bardzo szerokim zakresie temperatur, jest wodo i pyłoszczelny. Nie kupuj drobnych i tanich zabawek, które przy pierwszym przejeździe przez błotnisty dukt, kilku kilometrach przejazdu po ekstremalnie pylnym odcinku czy po niewielkich opadach deszczu przestaną działać. Nie monitorujesz przecież garażowanego oldtimera (chociaż i taki pojazd z sukcesem możesz zabezpieczyć dzięki A-Trackerowi!), tylko ciężki sprzęt, który cały czas operuje w brudnych, trudnych i wymagających warunkach atmosferycznych i terenowych (A-Tracker posiada certyfikat IP67, dlatego jest pyłoodporny i wodoodporny, a do tego bez problemu zabezpieczenia Twoje mienie w temperaturach od -20C do +60C).


Po czwarte kup takie urządzenie, które mocno i trwale zamontujesz na wybranej przez Ciebie maszynie, którą chcesz monitorować, zabezpieczyć przed kradzieżą. Większość urządzeń to małe puszeczki, które można jedynie przyklejać i to jeszcze z wykorzystaniem malutkich powierzchni. Przy wibracjach oraz warunkach jakie wytwarza pracująca maszyna lub urządzenie budowlane bardzo szybko zgubisz swój „bezpiecznik” (A-Tracker wyposażony jest w fabryczne uchwyty mocujące pozwalające przykręcić go do dowolnego materiału, a ponadto ma jedną płaszczyznę idealnie nadająca się do mocnego przyklejenia).


Po piąte upewnij się za co płacisz. Jeżeli skusisz się na krzykliwe reklamy grające wyłącznie ceną możesz się bardzo szybko rozczarować. Tanie urządzenia przeważnie wymagają potem skomplikowanych instalacji oprogramowania lub aplikacji, a dodawanie każdego kolejnego urządzenia do „grupy” jest problematyczne. Co w przypadku kradzieży lub nieuprawionego przywłaszczenia – czy tanie urządzenia mają jakieś wsparcie? Koniecznie sprawdź wszystkie opcje (A-Tracker od razu możesz kupić z dostępem do profesjonalnej aplikacji Cartrack Polska, z której korzystają dziesiątki tysięcy użytkowników. Dodawanie nowych urządzeń/trackerów jest banalne – zawsze możesz liczyć na wsparcie giganta rynku telemetrii w Polsce i na świecie – Cartrack. Nigdy nie jesteś również sam – Twoje urządzenia zostaną włączone w naszym Centrum Monitoringu 24/7/365 przez co otrzymasz od nas wsparcie w każdej sytuacji, niezależnie od okoliczności).Kompleksowy monitoring maszyn budowlanych, ciężkiego sprzętu i dowolnego drogocennego urządzenia jest możliwy za pomocą A-Trackera. Niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych urządzenie niezawodnie przez 2 lub 4 lata (model CT24 lub CT48) dostarcza rzetelnych informacji o lokalizacji monitorowanego urządzenia poprzez nowoczesna aplikację mobilną, dzięki której możliwe jest śledzenie dowolnej liczby jednostek na raz. Nie potrzeba Ci nic więcej niż smartfon – do dzieła!

212 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page