Zbliża się plaga kradzieży sprzętu budowlanego.

Rozpoczyna się jesień, powoli kończy się sezon budowlany. Niebawem najcięższy sprzęt na kilkanaście tygodni zaparkuje na placach manewrowych firm budowlanych i rozpocznie konieczny okres przeglądowo-serwisowy, aby na wiosnę, w pełni sprawny, móc wrócić na place budów. Na ten czas czekają złodzieje – niezbyt dobrze chronione parkingi firm budowlanych to raj dla chcących przywłaszczyć nie swoje mienie osób. Jak zabezpieczyć maszyny i urządzenia budowlane przed złodziejami?

Bezpieczeństwo maszyn budowlanych.


Co roku, zgodnie z danymi KGP, dochodzi do ponad 110 000 kradzieży i ponad 25 000 aktów przywłaszczenia mienia. Oznacza to, że każdego dnia w Polsce dochodzi do ponad 360 działań niezgodnych z kodeksem karnym o charakterze rabunkowym. To rosyjska ruletka kiedy i Twój biznes stanie się ofiarą takich działań, ponieważ łupem złodziei nie padają głównie samochody – tych kradzionych jest około 8000 w skali roku, wobec przeszło 110 000 zdarzeń grabieży ogółem. Łupem przestępców padają coraz częściej mniejsze ruchomości, w tym właśnie maszyny budowlane, których wartość i specjalistyczne funkcje gwarantują duży nielegalny zarobek przy sprzedaży takiego urządzenia/maszyny na rynku wtórnym. Bezpieczeństwo maszyn budowlanych to bardzo ważny temat w każdej firmie i wypożyczalni.


Firmy budowlane, remontowe czy wypożyczalnie sprzętu często nadal spłacają kredyt lub leasing wobec specjalistycznego wyposażenia, które to gwarantuje im możliwość akceptacji zleceń, które wymagają sprzętu najwyższej jakości. Z tego względu właściciele tych biznesów z wielką starannością dbają o mobilność swoich koparek, mobilnych agregatów, zagęszczarek, młotów pneumatycznych czy innych urządzeń – aby móc zawsze podjąć zadanie, które zapewni im przychód i płynność finansową. Przestoje i awarie nie wchodzą w grę - branża budowlana to naprawdę ciężki kawałek biznesowego chleba.


Gdy dojdzie do rabunku urządzenia, firma nie tylko pozostaje z należnościami finansowymi, które należy spłacać, ale pozbawiona jest narzędzi pracy, w co może odbić się na terminowości zleceń (ewentualne kary umowne) oraz napływie nowych klientów. Kradzież sprzętu budowlanego pociąga za sobą wielowymiarowe konsekwencje, a można się przed nimi uchronić na bardzo prosty i relatywnie tani sposób.


Jak zabezpieczyć maszyny budowlane przed złodziejami?


Ciężkie maszyny mają fabrycznie zamontowane imobilajzery oraz różnego rodzaju blokady, uniemożliwiające ruszenie nimi nieuprawionej osobie bez kluczyków. To jednak na tyle znane mechanizmy, że każdy złodziej wcześniej czy później złamie te blokady. Co więcej, znacząca większość przestępców wyposażona jest w skanery GSM/GPS, które pozwalają zweryfikować czy maszyna, która jest wybrana do rabunku, zabezpieczona jest nadajnikiem GSM/GPS. Skanery te dość dokładnie podają również lokalizację takiego zabezpieczenia, co sprawia, że zdecydowaną większość tanich Trackerów GPS na rynku po prostu można wyrzucić do kosza – co to za zabezpieczenie, które można szybko znaleźć i wyrwać?

Na rynku pojawiła się jednak nowa jakość. A-Tracker by Cartrack Polska to rewolucyjne urządzenie z rodziny Trackerów GPS, które jest absolutnie niewidzialne dla skanerów częstotliwości GSP/GSM z uwagi na charakterystykę pracy i ustawienia systemowe – przez 99% czasu A-Tracker leży w trybie uśpienia, nie emitując żadnego sygnału – pozostaje niewidzialny i pełni rolę anioła stróża urządzenia do którego został przytwierdzony.

Możemy również inwestować w tysiące złotych na monitoring parkingu firmowego, zbudować niezwykle trwałe i solidne ogrodzenie oraz zatrudnić na etacie (lub poprzez firmę zewnętrzną) ochroniarza, który i tak w sytuacji kryzysowej czekać będzie na grupę interwencyjną. Jednak te rozwiązania są niezwykle kosztowne i